Excellent Swedish Design Award 2002



För nittonde året har en jury från branschens yrkesorganisationer valt ut god svensk design som får den prestigefulla utmärkelsen Utmärkt Svensk Form.


Ca 350 bidrag sändes in och juryn har valt ut 48 produkter, allt från möbler, textil, industridesign, konstindustriprodukter, belysning, grafisk design till profilprogram.

Juryn har valt att ge följande utmärkelser:
Designpris
Karmstål och fåtölj Hug och Big Hug av Anna von Schewen för Gärsnäs AB. Profilprogram Nobelmuseet av Johan Cnattingius, art director, och Jan Abrahamsson, projektledare/Kingston AB för Nobelmuseet.

Hedersomnämnande
Musikvideo Main Offender med The Hives av Stylewar för burning Heart Records.
Robotdammsugare Trilobite av Inese Ljunggren, industridesign, och Elisabeth Piper Mäkitalo, grafisk design. för Electrolux Floor Care & Lights Appliances.
Tygkollektion En lek i färg och toner av Eva Jemt för Frösö Handtryck.
Mattor Konkord och Fond av Barbro Lomakka för Lomakka.
Servis i glas Difference av Erika Lagerbielke för Orrefors Kosta Boda.
Webbplats www.reimersholms.com av Jacob Swedenborg/Satema Sverige AB för Reimersholms/Vin & Sprit AB.
Uppblåsbart mobilt rum Cloud av Monica Förster för Snowcrash.

Diplom ges till 39 mottagare av Utmärkt Svensk Form.

Bruksföremål

Diplom
Ljusstake Kolte
av Olof Kolte för
Skultuna Messingsbruk AB

Skultuna

 

Möbler & belysning

Diplom
Fåtölj Atlas XL av Johannes Foersom och Peter Hiort-Lorenzen för Lammhults Möbel AB

Lammhults

Diplom
Fåtölj och soffa Boxer
av Thomas Bernstrand för Söderbergs Möbler AB

Diplom
Armatur Bubbellampan BPL av Camilla Diedrich för Annell Ljus + Form AB

Annell ljus + form

Diplom
Armatur Cello Konferens av Torbjörn Eliasson för Blond Belysning AB

Cloud det portabla rummet av
Monica Förster för Snowcrash

Trädgårdssoffa av
Eva Schildt för
Design House Stockholm AB.

Designpris
Karmstol och fåtölj Hug och Big Hug av Anna von Schewen för Gärsnäs AB

Gärsnäs

Diplom
Hyllserie E av
Andreas Rapp för
Carl Malmsten Nu AB

Diplom
Stol Moses av
Johan Celsing
för Gärsnäs AB

Gärsnäs

Sittö Pebbles av
Mårten Claesson, Eero Koivisto, Ola Rune för Cappellini
Armatur Qone av
Peo Ström för
Aspeqt AB

Möbel Solitaire av
Alfredo Häberli för
OFFECCT AB

Offecct

Gungpall Ving av
Per Sundstedt för
Pyra

Pyra

Textil design

Diplom
Matta BLOC av Gunilla Lagerhem-Ullberg och Kjell Brobacke för Kasthall Mattor & Golv AB
Rumsavdelare CUT av
Lena Bergström för
Designer´s Eye Sweden AB.
Hedersomnämnande
Tygkollektion En lek i färg och toner av Eva Jemt för Frösö Handtryck
Hedersomnämnande
Mattor KONKORD och FOND av Barbro Lomakka för Lomakka
Delar ur kollektionen
Tradition – Experimentlusta av Britt-Marie Henriksson för Häggåstrand Väveri AB
Diplom
Matta Våg av
Hampus Grewin för
Åke Hampus
Diplom
Väskor och förvaring av
Nina Jobs för
Design House Stockholm AB

Grafisk design

Diplom
Affisch och katalog
för utställningen Björn Dahlström
– grafiker och industriformgivare av Happy Forsman & Bodenfors för Röhsska Museet


Diplom
Fotobok Framkallat.
av Mia Lidbom
för tidningen Impuls
Diplom
Profilprogram LINUM
av Elisabeth Björkbom
för LINUM Sverige AB
Diplom
Bok Mikrofonkåt
av Karl Grandin/Vår för Atlas
Diplom
Bok Minnets stigar – En resa bland svenska kyrkogårdar av Patric Leo för Bokförlaget Max Ström AB
Designpris
Profilprogram Nobelmuseet av Johan Cnattingius, art director och Jan Abrahamsson, projektledare/ Kingston AB för Nobelmuseet
Imagekoncept
Ljusfenomen av Futurniture/Fuhre Design för Orrefors Kosta Boda AB
Bok Sverige – Ljus och landskap
av Patric Leo för Bokförlaget Max Ström AB
CD-konvolut till Calleth You, Cometh I med The Ark av Ricky Tillblad/24 HR International AB för Virgin Records Sweden AB
Förpackning Yoggi Yalla!
av Lowe Brindfors och Mitte Blomqvist för Arla
Industridesign

Diplom Bredbandsbox
MOOD av Nikolaus Frank/Frank Etc. AB för i3 micro technology AB
Diplom
Barnflytvästar av Karsten Eriksson, Jerker Persson, Pontus Rosenquist, Caran Design AB för Neil Pryde Ltd.
Diplom
Salladsbestick Berlin av Katarina Andersson för Villeroy & Boch
Diplom
Seglarsäck Boblbee Conga av Jonas Blanking för Boblbee AB
Hedersomnämnande
Servis i glas Difference
av Erika Lagerbielke
för Orrefors Kosta Boda AB
Diplom
Fotskrapa i gjuten aluminium av Mårten Cyrén för Byarums Bruk AB

Diplom
Vattenkanna IKEA PS Vållö
av Monika Mulder
för IKEA of Sweden AB

Diplom
Myntsorteringsmaskin SC 2200
av Zenit Design Group AB
för Scancoin AB

Diplom
Motorbåt Nimbus 300 Nova
av Ocke Mannerfelt för
Nimbus Boats AB

Hushållspappershållare Edet Torky
av Jerker Andersson
för SCA Hygiene Products AB

Satellitlänk IPT Suitcase av Tor Bonnier och Lars Hofsjö/Reload Design AB för SWE-DISH Satellite Systems

Robotdammsugare Trilobite
av Inese Ljunggren, industridesign och Elisabeth Piper Mäkitalo, grafisk design för Electrolux Floor Care & Light Appliances
   
Övrigt

Diplom Webbplats adidas Clima Cool™ av Abel & Baker för adidas

Hedersomnämnande
Musikvideo Main Offender med The Hives av StyleWar för Burning Heart Records

Webbplats www.hm.com av Moonwalk Sthlm för H&M AB


Webbplats www. reimersholms.com av Jacob Swedenborg/Satama Sverige AB för Reimersholms/Vin & Sprit AB

Utställningsarkitektur: Erik Andersson
Grafisk design: Markus Moström
Utställningskommissarie: Christine Carendi

Utmärkt Svensk Form 2002 kan ses till den 3 november på Designforum Svensk Form, Skeppsholmen, Stockholm. Öppet tisdag-torsdag 12-19, fredag-söndag 12-17.

Därefter vandrar utställningen vidare till Malmö, Göteborg, Eksjö, Norrköping, Umeå och Luleå. Dessutom kommer en mindre version av utställningen att visas runt om i Europa med start på Centre Culturel Suédois i Paris den 19 september 2002.

Juryn för Utmärkt Svensk Form 2002 består av:
David Crafoord, juryns ordförande, designer SID, utsedd av Föreningen Svenska Industridesigner
Per Backström, Art Director/Sveriges Reklamförbund
Eva-Lena Bäckström, designer SID/Föreningen Svenska Industridesigner
Peter Hellqvist, möbelsnickare, KIF/Föreningen Sveriges Konsthantverkare och Industriformgivare
Roland Ingemarsson, grafisk formgivare/Svenska Tecknare
Gunilla Kihlgren, glaskonstnär KIF/Svensk Form
Jörgen Lannerstedt, Art Director/Promise, Producers of interactive media in Sweden
Eva-Karin Lundberg, textildesigner SID/Föreningen Svenska Industridesigner
Annika Steen, inredningsarkitekt SIR/Sveriges Inredningsarkitekters Riksförbund
Marika Jonson, juryns miljögranskare och adjungerad ledamot. Informationssekreterare SNF.
Utsedd av Svenska Naturskyddsföreningen.