BRUNO MATHSSONS SOMMARHUS

230 - BRUNO MATHSSON, "House of Tomorrow", enplanshus, byggnadsår 1960. Beläget i Frösakull, Halmstad
Galvaniserat järn, parapine trä, glas, koppar, marmor, fjäråsgranit och korrugerad plast.

Boarea 85 kvm fördelat på 5 rum varav 4 sovrum, 7 kvm biarea, tomtareal 1334 kvm. Ett 10-tal möbler från originalinredningen, formgivna av Bruno Mathsson, medföljer. Dessutom ingår åtta timmars fri rådgivning av arkitekten och formgivaren Thomas Sandell.

Bruno Mathssons hus "House of Tomorrow" säljes som ett ordinarie auktionsnummer onsdagen den 3 november. För mer information angående fastigheten, vänligen kontakta intendent Maria Granström, telefon 0733-406712 eller ansvarig mäklare Bruno Broberg, telefon 0708-137765.
Frågan till Länsstyrelsen i Halland om att byggnadsminnesförklara huset är väckt den 10 maj 2001 och är under utredning. För mer information kring detta förfarande kontakta Hans Bergfast på Länsstyrelsen i Halland, telefon 035-132030.

Ansökan om byggnadsvårdsbidrag för upprustning av byggnaden ställes till Länsstyrelsen i Halland.

LITTERATUR/LITERATURE
Ingrid Böhn-Jullander: Bruno Mathsson , Möbelkonstnären, Glashusarkitekten, Människan, Signum 1992, sidorna 208-218.
Ove Steen-Andersen, Bo Bedres Somerhusbog, Palle Fogtdal 1967, sidorna 88-90.

ARTIKLAR/ARTICLES
Politiken-Magasinet, Danmark, lördagen 23 juni 1962, sidan 6.
Arkitekt Bengt Warne och Bertil Arwidson, Allt i hemmet, nr 8, 1963
Margit Vinberg, Vecko-Journalen, nr 25, 1961
Carl Christiansson, Forum Närmiljö, nr 4, 1986
Hedvig Hedqvist , Auktionstidningen, Stockholms Auktionsverk, nr 2 september 2004, sidorna 4-5.

UTSTÄLLNINGAR/EXHIBITIONS
Delar av möblerna från originalinredningen samt ett antal fotografier av huset visades i Japan under hösten 2001.

PROVENIENS/PROVENANCE
Bruno och Karin Mathsson
Karin Mathsson
Sandell Sandberg
BRUNO MATHSSON, "House of Tomorrow", bungalow, built in 1960.
Located in Frösakull, Halmstad, Sweden.
Galvanised iron, parapine wood, glass, copper, marble, granite and corrugated plastic.

Här i Frösakull möter man till det yttre en ganska anspråkslös liten rektangulär låda som ligger några hundra meter från havet och är skyddad av en gles tallskog. Men lådan med väggar av glas, korrugerad plast, parapine och välvda transparanta plasttak väckte omedelbart sensation. Den suveränt enkla planlösning är anpassad till att ta tillvara alla soltimmar.

Varje kvadratmeter är noga genomtänkt. Huset är byggt i vinkel mot en solgård med en loggia som avskiljande zon. Vardagsrummets vägg mot loggian kan öppnas och tillsammans med solgården skapas ett stort rum, som genialt är både ute och inne. Möbleringen med idel bekväma lätta Mathsson möbler, placeringen följer hans luftigt funktionella inredningsideal och inbjuder till att man förflyttar sig efter solens rörelse.

Gästrummen är blygsammare, nästa asketiska men har naturligtvis en bekväm Eva. Här upplever man också koncentrerat den eleganta

Utrop:
SEK 3 000 000-4 000 000
(EUR 330 000-440 000)